NKN200JR-73-0R56 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
560 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN200JR-73-0R56
DigiKey Part Number
NKN200JR-73-0R56-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN200JR-73-0R56
Description
RES 0.56 OHM 5% 2W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKN200JR-73-0R56 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Size / Dimension
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)