NKN200JR-73-0R39 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
390 mOhms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN200JR-73-0R39
DigiKey Part Number
NKN200JR-73-0R39-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN200JR-73-0R39
Description
RES 0.39 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKN200JR-73-0R39 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.209" Dia x 0.610" L (5.30mm x 15.50mm)