NKN1WSJR-52-0R27 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
270 mOhms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN1WSJR-52-0R27
DigiKey Part Number
NKN1WSJR-52-0R27-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN1WSJR-52-0R27
Description
RES 0.27 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKN1WSJR-52-0R27 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.138" Dia x 0.354" L (3.50mm x 9.00mm)