NKN100JR-73-3R3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
3.3 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety Wirewound
NKN100JR-73-3R3
DigiKey Part Number
NKN100JR-73-3R3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NKN100JR-73-3R3
Description
RES 3.3 OHM 5% 1W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NKN100JR-73-3R3 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)