MFR-25FTF52-10K7
DigiKey Part Number
13-MFR-25FTF52-10K7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-MFR-25FTF52-10K7TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FTF52-10K7
Description
RES 10.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
10.7 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFR-25FTF52-10K7 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)