MFR-25FTE52-1M5
DigiKey Part Number
13-MFR-25FTE52-1M5CT-ND - Cut Tape (CT)
13-MFR-25FTE52-1M5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FTE52-1M5
Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
1.5 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFR-25FTE52-1M5 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)