MFR-25FRF52-475R
DigiKey Part Number
13-MFR-25FRF52-475RTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFR-25FRF52-475RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FRF52-475R
Description
RES 475 OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
475 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MFR-25FRF52-475R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)