MFR-25FRF52-150K
DigiKey Part Number
13-MFR-25FRF52-150KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-MFR-25FRF52-150KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FRF52-150K
Description
RES 150K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
150 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFR-25FRF52-150K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)