MFR-25FBF52-49K9 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 39 232
Datasheet
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 25 203
Datasheet
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
49.9 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
MFR-25FBF52-49K9
DigiKey Part Number
49.9KXBK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-25FBF52-49K9
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/4W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
MFR-25FBF52-49K9 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)