MFR-12FTF52-51K
DigiKey Part Number
13-MFR-12FTF52-51KCT-ND - Cut Tape (CT)
13-MFR-12FTF52-51KTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-12FTF52-51K
Description
RES 51K OHM 1% 1/6W AXIAL
Detailed Description
51 kOhms ±1% 0.167W, 1/6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFR-12FTF52-51K Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)