MFR-12FTF52-36R5
DigiKey Part Number
MFR-12FTF52-36R5-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MFR-12FTF52-36R5
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/6W AXIAL
Detailed Description
36.5 Ohms ±1% 0.167W, 1/6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
EDA/CAD Models
MFR-12FTF52-36R5 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)