MF0207FTE52-66R5
DigiKey Part Number
13-MF0207FTE52-66R5CT-ND - Cut Tape (CT)
13-MF0207FTE52-66R5TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF0207FTE52-66R5
Description
RES 66.5 OHM 1% 0.6W AXIAL
Detailed Description
66.5 Ohms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF0207FTE52-66R5 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)