MF0207FTE52-5K11
DigiKey Part Number
13-MF0207FTE52-5K11CT-ND - Cut Tape (CT)
13-MF0207FTE52-5K11TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF0207FTE52-5K11
Description
RES 5.11K OHM 1% 0.6W AXIAL
Detailed Description
5.11 kOhms ±1% 0.6W Through Hole Resistor Axial Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF0207FTE52-5K11 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)