HHV-25JR-52-500K
DigiKey Part Number
13-HHV-25JR-52-500KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-HHV-25JR-52-500KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHV-25JR-52-500K
Description
RES 500K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHV-25JR-52-500K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, High Voltage, Safety
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)