FMP300JR-73-10K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 1 432
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 2 314
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 435
10 kOhms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
FMP300JR-73-10K
DigiKey Part Number
FMP300JR-73-10K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300JR-73-10K
Description
RES 10K OHM 5% 3W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FMP300JR-73-10K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)