FMP300FRF73-270K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
270 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
FMP300FRF73-270K
DigiKey Part Number
FMP300FRF73-270K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300FRF73-270K
Description
RES 270K OHM 1% 3W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
FMP300FRF73-270K Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)