FMP300FRF73-180K is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 208
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
180 kOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Film
FMP300FRF73-180K
DigiKey Part Number
13-FMP300FRF73-180KTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FMP300FRF73-180KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FMP300FRF73-180K
Description
RES 180K OHM 1% 3W AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
FMP300FRF73-180K Models
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)