FKN50SJR-52-2R2
DigiKey Part Number
13-FKN50SJR-52-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-FKN50SJR-52-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN50SJR-52-2R2
Description
RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
FKN50SJR-52-2R2 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)