FKN50SJR-52-2R2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FKN50SJR-52-2R2 |
Description | RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.2 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FKN50SJR-52-2R2 Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Flame Proof, Fusible, Safety |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm) |