FKN2WSJT-52-39R
DigiKey Part Number
13-FKN2WSJT-52-39RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-FKN2WSJT-52-39RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FKN2WSJT-52-39R
Description
RES 39 OHM 5% 2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 Ohms ±5% 2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety Wirewound
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Fusible, Safety
Series
Temperature Coefficient
±350ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.181" Dia x 0.453" L (4.60mm x 11.50mm)