CS0805KRX7RYBB152 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
1500 pF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CS0805KRX7RYBB152
DigiKey Part Number
13-CS0805KRX7RYBB152TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS0805KRX7RYBB152
Description
CAP CER 1500PF 250V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CS0805KRX7RYBB152 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)