CS0805KRX7R9BB333
DigiKey Part Number
13-CS0805KRX7R9BB333TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CS0805KRX7R9BB333CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CS0805KRX7R9BB333DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS0805KRX7R9BB333
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS0805KRX7R9BB333 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)