CS0603KRX7R9BB273
DigiKey Part Number
13-CS0603KRX7R9BB273TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CS0603KRX7R9BB273CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CS0603KRX7R9BB273DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS0603KRX7R9BB273
Description
CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.027 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Digi-Reel®
Applications
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)