CFR-50JT-52-10R
DigiKey Part Number
13-CFR-50JT-52-10RCT-ND - Cut Tape (CT)
13-CFR-50JT-52-10RTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFR-50JT-52-10R
Description
RES 10 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film
EDA/CAD Models
CFR-50JT-52-10R Models
Mfr
Features
Automotive AEC-Q200
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)