CC1206KKX7RCBB102
DigiKey Part Number
311-1144-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1144-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1144-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206KKX7RCBB102
Description
CAP CER 1000PF 1KV X7R 1206
Detailed Description
1000 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206KKX7RCBB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.045" (1.15mm)