CC1206DRNPO9BN5R6 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CC1206DRNPO9BN5R6 |
Description | CAP CER 5.6PF 50V C0G/NPO 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.6 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CC1206DRNPO9BN5R6 Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 1206 (3216 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
Tolerance ±0.5pF | Thickness (Max) 0.028" (0.70mm) |