CC1206CRNPO9BN2R0
DigiKey Part Number
13-CC1206CRNPO9BN2R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC1206CRNPO9BN2R0CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC1206CRNPO9BN2R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1206CRNPO9BN2R0
Description
CAP CER 2PF 50V C0G/NPO 1206
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
CC1206CRNPO9BN2R0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)