CC0603ZPY5V8BB104
DigiKey Part Number
13-CC0603ZPY5V8BB104TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC0603ZPY5V8BB104CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC0603ZPY5V8BB104DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603ZPY5V8BB104
Description
CAP CER 0.1UF 25V Y5V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF -20%, +80% 25V Ceramic Capacitor Y5V (F) 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603ZPY5V8BB104 Models
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
-20%, +80%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)