CC0603MRX7R7BB224
DigiKey Part Number
311-4107-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-4107-1-ND - Cut Tape (CT)
311-4107-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603MRX7R7BB224
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603MRX7R7BB224 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)