CC0603KPX7R7BB104
DigiKey Part Number
311-1335-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-1335-1-ND - Cut Tape (CT)
311-1335-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603KPX7R7BB104
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603KPX7R7BB104 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)