CC0603GRNPO0BN560
DigiKey Part Number
311-3913-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3913-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3913-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603GRNPO0BN560
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 pF ±2% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
CC0603GRNPO0BN560 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)