CC0603FPNPO9BN561 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 11 990
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Walsin Technology Corporation
Vishay Vitramon
560 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CC0603FPNPO9BN561
DigiKey Part Number
13-CC0603FPNPO9BN561TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0603FPNPO9BN561
Description
CAP CER 560PF 50V C0G/NPO 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0603FPNPO9BN561 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)