CC0201FPNPO9BN120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 76 945
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
KYOCERA AVX
Johanson Technology Inc.
Johanson Technology Inc.
12 pF ±1% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
CC0201FPNPO9BN120
DigiKey Part Number
13-CC0201FPNPO9BN120TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0201FPNPO9BN120
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NPO 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0201FPNPO9BN120 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±1%
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)