BK250-060-DY is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Polymeric PTC Resettable Fuse 250V 60 mA Ih Through Hole Radial, Disc
BK250-060-DY
DigiKey Part Number
13-BK250-060-DY-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BK250-060-DY
Description
PTC RESET FUSE 250V 60MA RAD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Time to Trip
5 s
Manufacturer
YAGEO
Resistance - Initial (Ri) (Min)
20 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
45 Ohms
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
250V
Size / Dimension
0.291" Dia x 0.181" T (7.40mm x 4.60mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
60 mA
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Current - Trip (It)
120 mA
Lead Spacing
0.201" (5.10mm)
Current - Max
3 A