AT0402CRD074K02L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
4.02 kOhms ±0.25% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
AT0402CRD074K02L
DigiKey Part Number
AT0402CRD074K02L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0402CRD074K02L
Description
RES SMD 4.02K OHM 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AT0402CRD074K02L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)