AT0402BRD076K81L
DigiKey Part Number
AT0402BRD076K81L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT0402BRD076K81L
Description
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/16W 0402
Detailed Description
6.81 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
AT0402BRD076K81L Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)