AR1206JR-0718RL is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 19 864
YAGEO
In Stock: 205
Datasheet
In Stock: 0
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
18 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
AR1206JR-0718RL
DigiKey Part Number
AR1206JR-0718RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR1206JR-0718RL
Description
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR1206JR-0718RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)