AR1206FR-071M2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 594
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 30 107
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 4 750
Panasonic Industry
1.2 MOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
AR1206FR-071M2L
DigiKey Part Number
AR1206FR-071M2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR1206FR-071M2L
Description
RES SMD 1.2M OHM 1% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR1206FR-071M2L Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)