AHA500FB-47R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 59
Datasheet
47 Ohms ±1% 5W Wirewound Chassis Mount Resistor
AHA500FB-47R
DigiKey Part Number
AHA500FB-47R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHA500FB-47R
Description
RES CHAS MNT 47 OHM 1% 5W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AHA500FB-47R Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Series
Coating, Housing Type
Aluminum
Packaging
Bulk
Mounting Feature
Flanges
Part Status
Active
Size / Dimension
0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)
Resistance
47 Ohms
Height - Seated (Max)
0.358" (9.10mm)
Tolerance
±1%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
5W