AF0805FR-0788R7L
DigiKey Part Number
13-AF0805FR-0788R7L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0805FR-0788R7L
Description
RES 88.7 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
88.7 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)