AF0402FR-0749R9L
DigiKey Part Number
13-AF0402FR-0749R9LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AF0402FR-0749R9LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AF0402FR-0749R9LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-0749R9L
Description
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
49.9 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AF0402FR-0749R9L Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)