AF0402FR-0714K3L
DigiKey Part Number
13-AF0402FR-0714K3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AF0402FR-0714K3L
Description
RES 14.3K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
14.3 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)