AC2512FK-076K8L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 4 382
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 3 433
Datasheet
Direct
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Similar
Similar
Bourns Inc.
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
6.8 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC2512FK-076K8L
DigiKey Part Number
AC2512FK-076K8L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC2512FK-076K8L
Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC2512FK-076K8L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)