AC2512FK-073R6L
DigiKey Part Number
13-AC2512FK-073R6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC2512FK-073R6L
Description
RES 3.6 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)