AC2010FK-071K1L
DigiKey Part Number
13-AC2010FK-071K1LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC2010FK-071K1LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC2010FK-071K1LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC2010FK-071K1L
Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC2010FK-071K1L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)