AC1225FK-073R6L
DigiKey Part Number
13-AC1225FK-073R6L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1225FK-073R6L
Description
RES 3.6 OHM 1% 2W 1225
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 Ohms ±1% 2W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)