AC1210JR-073R6L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Vishay Dale
Vishay Dale
3.6 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC1210JR-073R6L
DigiKey Part Number
AC1210JR-073R6L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1210JR-073R6L
Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/2W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC1210JR-073R6L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)