AC1210FR-0730RL
DigiKey Part Number
13-AC1210FR-0730RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC1210FR-0730RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC1210FR-0730RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1210FR-0730RL
Description
RES SMD 30 OHM 1% 1/2W 1210
Detailed Description
30 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC1210FR-0730RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)