AC1206JR-071K8L
DigiKey Part Number
311-1.8KLITR-ND - Tape & Reel (TR)
311-1.8KLICT-ND - Cut Tape (CT)
311-1.8KLIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206JR-071K8L
Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
1.8 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC1206JR-071K8L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)