AC1206FR-0724R9L
DigiKey Part Number
13-AC1206FR-0724R9LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC1206FR-0724R9LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC1206FR-0724R9LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206FR-0724R9L
Description
RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
24.9 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC1206FR-0724R9L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)